środa, 03 listopada 2021 14:56 |
Szanowni Państwo...
Uprzejmie informujemy, że w dniach od 12 do 24 listopada br. w całej Polsce zostanie przeprowadzone badanie kontrolne mające na celu oszacowanie błędu pokrycia i ocenę jakości danych pozyskanych w niedawno zakończonym Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 r. Wyniki badania kontrolnego, które zostanie przeprowadzone na losowo wybranej próbie 100 tys. mieszkań spisanych w NSP 2021 przez pracowników urzędów statystycznych, umożliwią udoskonalenie metodologii przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych.
Badanie będzie miało formę wywiadów telefonicznych wyłącznie z pełnoletnimi osobami, które jako pierwsze z danego mieszkania udzieliły wywiadu w spisie zasadniczym (tzw. pierwsi respondenci). Wywiady w województwie małopolskim przeprowadzą wyłącznie pracownicy Urzędu Statystycznego w Krakowie. Ich tożsamość będzie można potwierdzić na stronie spis.gov.pl lub na infolinii pod numerem 22 279 99 99 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora).
Udział w badaniu kontrolnym jest obowiązkowy (na mocy art. 27 ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.), a pozyskane w nim dane podlegają ochronie prawnej i są objęte tajemnicą statystyczną.
|
wtorek, 03 sierpnia 2021 07:49 |
Od 23 czerwca rachmistrzowie spisowi spisują mieszkańców także bezpośrednio. Co to oznacza?
Wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 oznaczają, że rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez Internet, infolinię ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym.
Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy.
Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający:
- imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
- numer identyfikatora oraz hologram,
- nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,
- podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
- okres, na jaki identyfikator został wystawiony.
W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów:
- poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/ ,
- poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza,
- w przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.
Spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest przez rachmistrzów spisowych z zachowaniem standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami. W trakcie przeprowadzenia wywiadów bezpośrednich rachmistrz spisowy powinien bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.
Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze nie wywiązali się z obowiązku przekazania danych przez Internet, aby uczynili to, nie czekając na telefon bądź wizytę rachmistrza.
Spisać można się logując na stronie https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej: 22 279 99 99.
|
Czytaj całość materiału…
|
wtorek, 03 sierpnia 2021 07:43 |
Urząd Statystyczny w Krakowie ogłasza konkurs dla mieszkańców gmin województwa małopolskiego „Aktywni mieszkańcy w Małopolsce". Głównym celem konkursu jest promocja NSP 2021 oraz zachęcenie mieszkańców województwa małopolskiego do aktywnego i licznego uczestnictwa w spisie.
Konkurs adresowany jest do wszystkich mieszkańców województwa, którzy poprzez udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, mają możliwość wypromowania swojej gminy oraz wsparcia znajdujących się na jej terenie jednostek oświatowo-kulturalnych.
Według założeń konkursu co 2 tygodnie gmina o największym procentowym przyroście liczby spisanych w danej edycji mieszkańców wygrywa nagrody. Po zakończeniu danej edycji, obliczony zostanie dla każdej gminy w województwie małopolskim przyrost liczby mieszkańców, którzy zostali spisani w NSP 2021 w czasie trwania edycji. Przyrost ten jest wyrażoną w punktach procentowych różnicą między odsetkiem osób spisanych w gminie na początku i na końcu edycji.
Gmina, która w danej edycji zajęła pierwsze miejsce otrzymuje nagrody rzeczowe dla jednej z placówek oświatowo-kulturalnych zlokalizowanych na jej terenie.
|
Czytaj całość materiału…
|
poniedziałek, 19 lipca 2021 13:01 |
Drodzy Mieszkańcy !
Gmina Borzęcin aby ułatwić Mieszkańcom udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, uruchamia dodatkowy punkt spisowy w Budynku Wielofunkcyjnym w Bielczy oraz w Budynku Wielofunkcyjnym w Przyborowie (Remiza OSP) , w którym rachmistrzowie z terenu naszej gminy będą spisywać wszystkie chętne osoby.
Wszyscy którzy jeszcze nie wypełnili obowiązku spisowego będą mogli skorzystać z punktu spisowego w Bielczy w najbliższą środę tj. 21 lipca w godzinach 14.00 – 20. 00, w Przyborowie w najbliższy czwartek tj. 22 lipca również w godzinach 14.00-20.00.
UWAGA ! Aby dokonać spisu należy zabrać ze sobą dokument lub numer PESEL swój oraz pozostałych domowników.
Zapraszamy Mieszkańców z całej gminy!
|
Czytaj całość materiału…
|
poniedziałek, 12 lipca 2021 17:36 |
Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy!
Gmina Borzęcin aby ułatwić Mieszkańcom udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, uruchamia dodatkowy punkt spisowy w Urzędzie Gminy Borzęcin, w którym Rachmistrzowie z terenu naszej gminy będą spisywać wszystkie chętne osoby.
Wszyscy którzy jeszcze nie wypełnili obowiązku spisowego będą mogli skorzystać z punktu spisowego w Urzędzie Gminy Borzęcin w najbliższy czwartek tj. 15 lipca w godzinach 16.00 – 21. 00.
UWAGA! Aby dokonać spisu należy zabrać ze sobą numer PESEL swój oraz pozostałych domowników.
ZAPRASZAMY !!!
|
Czytaj całość materiału…
|
wtorek, 29 czerwca 2021 11:55 |
Szanowni Państwo,
Oprócz Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań (NSP 2021), który trwa od 1 kwietnia do 30 września 2021 r., statystyka publiczna prowadzi również bieżące badania ankietowe. Od 1 do 28 czerwca br. ankieterzy statystyczni realizują w wylosowanych gospodarstwach rolnych następujące badania rolnicze:
1) Badanie pogłowia bydła, owiec i drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) – dane pozyskane w badaniu zostaną wykorzystane do analiz zmian zachodzących w produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz oceny ogólnej sytuacji w rolnictwie. Otrzymane wyniki posłużą także do kształtowania polityki rolnej i żywnościowej kraju.
2) Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S) – celem badania jest uzyskanie wiedzy o stanie trzody chlewnej w Polsce oraz o cenach ziemi użytkowanej rolniczo. Na podstawie zbiorczych wyników badań rolnicy mogą dowiedzieć się o tendencjach w produkcji trzody chlewnej, co umożliwia podejmowanie decyzji mających wpływ na kierunek rozwoju gospodarstw rolnych.
Rolnicy wylosowani do udziału w badaniach otrzymali listy zapowiednie Prezesa GUS zapraszające do udziału w badaniu i prezentujące podstawowe informacje o sposobie i terminie jego realizacji. Pracownicy Urzędu Statystycznego w Krakowie będą kontaktować się telefonicznie z respondentami.
Zbierane w badaniach dane indywidualne i dane osobowe są poufne i podlegają szczególnej ochronie – są one należycie i starannie zabezpieczone oraz nie zostają nikomu ujawnione. Stosowane przez statystykę publiczną narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa danych zapewniają całkowitą ochronę gromadzonych informacji. Statystyka publiczna prezentuje jedynie dane wynikowe, których nie można powiązać z konkretnymi osobami. Badania realizowane są zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanego RODO). Więcej o RODO w statystyce publicznej: https://stat.gov.pl/rodo.
Urząd Statystyczny w Krakowie każdorazowo przekazuje szczegółowe informacje na temat realizowanych badań statystycznych, potwierdza autentyczność legitymacji lub tożsamość ankietera. Informacje takie, w przypadku badań ankietowych, można uzyskać u kierownika Wydziału Badań Ankietowych, pani Joanny Klimont – tel.: 12 656 30 32 lub 695 256 281, e-mail:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
. Tożsamość ankietera można również sprawdzić poprzez aplikację na stronie https://sa.stat.gov.pl/formularz/.
|
Czytaj całość materiału…
|
czwartek, 20 maja 2021 13:57 |
Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy !
Przypominamy o trwającym Narodowym Powszechnym Spisie Ludności i Mieszkań 2021!
Spis powszechny jest obowiązkowy, a za brak udziału lub za podanie nieprawdziwych odpowiedzi grożą kary. Zachęcamy do niezwłocznego wypełnienia tego obowiązku.
W związku z rozpoczęciem pracy przez rachmistrzów telefonicznych prosimy mieć na uwadze, że zgodnie z ustawą nie można odmówić im podania danych. Poniżej przedstawiamy w jaki sposób można zweryfikować tożsamość rachmistrzów:
- Poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/
- Poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.
Aby spisać się bezpiecznie należy pamiętać, że:
- Rachmistrzowie będą dzwonić z numeru 22 828 88 88 i aż do odwołania nie będą odwiedzać respondentów w domach. - Jeśli obowiązek spisowy został już zrealizowany przez Internet albo poprzez infolinię spisową nikt nie będzie dzwonić do respondentów w tej sprawie. Takie kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych. - Rachmistrz nie zapyta o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych. - W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego, prosimy zaistniały incydent niezwłocznie zgłaszać na infolinię spisową lub do właściwego Gminnego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania.
Po weryfikacji rachmistrza i uzyskaniu pewności, że dzwoni w celu przeprowadzenia spisu, prosimy mieć na uwadze, że zgodnie z ustawą nie można odmówić mu podania danych. Przypominamy, że wszystkie dane przekazane w spisie są objęte tajemnicą statystyczną regulowaną przez ustawę o statystyce publicznej i służą wyłącznie zbiorczym analizom statystycznym. Każda osoba biorąca udział w spisie ma zapewnioną pełną anonimowość. Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej niedotrzymanie grożą sankcje, w tym kara pozbawienia wolności.
Informujemy również, że cały czas istnieje możliwość samospisu internetowego poprzez aplikację znajdującą się na stronie https://spis.gov.pl/
|
Czytaj całość materiału…
|
środa, 19 maja 2021 17:16 |
W ramach promocji Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 Urząd Statystyczny w Krakowie organizuje konkurs „Moja Gmina w cyferkach”, którego adresatami są placówki wychowania przedszkolnego z województwa małopolskiego. Celem konkursu jest zainteresowanie najmłodszych dzieci zagadnieniami związanymi z ludnością w połączeniu ze stymulowaniem ich rozwoju językowego, kreatywności i wyobraźni. Chcemy w ten sposób poszerzyć również wiedzę na temat spisu powszechnego wśród ich rodzin oraz lokalnych społeczności.
Zadaniem konkursowym jest ułożenie przez wychowanków placówki piosenki lub wierszyka, poruszającego tematykę związaną z ludnością, rodziną, spisem powszechnym, lokalną społecznością i tradycjami regionalnymi, a następnie nagranie jego wykonania i przesłanie filmu do Urzędu Statystycznego w Krakowie do dnia 11 czerwca 2021 r. Prace zgłaszane na Konkurs będą oceniane w dwóch grupach wieku wychowanków: grupa I: 3-latki i 4-latki, grupa II: 5-latki i zerówka. Placówki, których prace zdobędą trzy najwyższe miejsca w każdej z dwóch grup wieku otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Wszystkie informacje dotyczące konkursu dostępne są na stronie Urząd Statystyczny w Krakowie / Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 / Konkursy / Moja gmina w cyferkach
W przypadku pytań prosimy o kontakt poprzez e-mail:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
lub telefonicznie: +48 695 255 538.
|
Czytaj całość materiału…
|
wtorek, 27 kwietnia 2021 08:49 |
Szanowni Państwo,
Przypominamy o trwającym Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Udział w spisie jest obowiązkowy, a wszystkie dane zebrane w spisie objęte są tajemnicą statystyczną. Podstawą prawną przeprowadzenia spisu jest ustawa o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. Odmowa udziału w spisie może skutkować nałożeniem kary grzywny.
W tym trudnym okresie pandemii tegoroczny spis jest realizowany przede wszystkim przez Internet. Obowiązkową metodą udziału w spisie jest samospis internetowy, który należy wypełnić na stronie spis.gov.pl
Osoby, które nie mają dostępu do Internetu, mogą spisać się samodzielnie korzystając z punktów spisowych przygotowanych w urzędzie gminy (po wcześniejszym umówieniu), lub dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu 22 279 99 99.
Z mieszkańcami, którzy nie spiszą się samodzielnie, od 4 maja będą kontaktować się telefonicznie rachmistrzowie spisowi.
Bieżące informacje na temat Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 są zamieszczane na stronie internetowej spis.gov.pl, lub Urzędu Gminy.
Zachęcamy do niezwłocznego wypełnienia kwestionariusza spisowego.
|
Czytaj całość materiału…
|
środa, 21 kwietnia 2021 10:15 |
|
Czytaj całość materiału…
|
|
|