Środa, 28 października 2020 r. | imieniny: Szymona, Tadeusza

Kurier Borzęcki: Finał ekologicznych zmagań szkół i przedszkoli
Kurier Borzęcki: Finał ekologicznych zmagań szkół i przedszkoli.

okladka DSC 8153Samorządowy Zespół Szkolno - Przedszkolny Nr 2 w Chełmku (gmina Chełmek, powiat oświęcimski) oraz Szkoła Podstawowa im. Stanisława i Jana Potoczków w Rdziostowie (gmina Chełmiec, powiat nowosądecki) zwyciężyli w XII edycji Wojewódzkiego Projektu Ekologicznego Ekoszkoła, Ekoprzedszkole 2020. Uczestnicy Konkursu reprezentowali dziesięć powiatów regionu: bocheński, brzeski, dąbrowski, gorlicki, nowosądecki, nowotarski, oświęcimski, proszowicki, tarnowski i wielicki.

Przedsięwzięcie organizowane jest już od ponad dekady przez Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęcinie Dolnym. Partnerem zadania jest Małopolski Kurator Oświaty.

Patronat honorowy nad konkursem sprawowali: Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz, Starosta Powiatu Brzeskiego Andrzej Potępa, Starosta Powiatu Tarnowskiego Roman Łucarz, Wójt Gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak oraz instytucje: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego oraz Europejskie Centrum Ochrony Środowiska.

Przeszkodził Covid

Projekt niezmiennie składa się z pięciu etapów. Cztery z nich adresowane są do uczniów szkół podstawowych. Są to: pisemny test wiedzy, film ekologiczny prezentujący modę ekologiczną z surowców wtórnych, prezentacja multimedialna w której szkoły chwalą się z przebiegu działań ekologicznych na swoim terenie oraz opis zrealizowanego przedsięwzięcia ekologicznego na terenie szkoły, miejscowości. Piątym etapem, adresowanym do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych, jest plakat o tematyce ekologicznej.

Jak twierdzi Piotr Kania, dyrektor GOK Borzęcin, w tym roku z organizacją finału podsumowującego Projekt, jak i samego przedsięwzięcia było szczególnie trudno. – Pandemia Covid-19 spowodowała generalne rozmontowanie całego harmonogramu konkursu. Zgłosiło się 27 szkół i przedszkoli z Małopolski (ostatecznie wzięło udział 22 jednostki), zdecydowanie mniej w porównaniu do poprzednich lat, kiedy mieliśmy nawet 140 placówek oświatowych. To i tak moim zdaniem sporo, jak na czas, w którym szkoły i przedszkola przez pandemię były w zasadzie zamknięte od 12 marca do końca roku szkolnego. Wiele placówek – zgodnie z harmonogramem – właśnie na marzec i kwiecień zaplanowało zebranie materiałów i ich przesłanie na konkurs – informuje Piotr Kania z GOK Borzęcin.

Mimo tak poważnych ograniczeń, po wstępnym zawieszeniu prac i konsultacjach z Kuratorium Oświaty w Krakowie, przy wsparciu Haliny Cimer - Małopolskiego Wicekuratora Oświaty, udało się uruchomić projekt zmieniając jego pierwotny harmonogram.

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Telewizja StarNowa.tv: Borzęcin źródłem wojewódzkiego konkursu Ekoszkoła-Ekoprzedszkole
Telewizja StarNowa.tv: Borzęcin źródłem wojewódzkiego konkursu Ekoszkoła-Ekoprzedszkole.

Ekologiczny Konkurs Szkół Podstawowych EKOSZKOŁA organizowany jest już od ponad dekady przez Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęcinie Dolnym i jest konkursem o zasięgu wojewódzkim. Celem konkursu jest pogłębianie wiadomości przyrodniczo-ekologicznych, świadomości ekologicznej, pobudzanie wrażliwości na piękno środowiska naturalnego oraz zachęcanie do poznawania cennych okazów roślin i zwierząt miejscowości, z których pochodzą uczestnicy. Udział w projekcie kształtuje aktywną postawę i kulturę ekologiczną wśród młodzieży oraz inspiruje do samodzielnej pracy. Inicjatorką konkursu jest Pani Cecylia Czaja.

Do konkursu zgłosiło się w tym roku 27 placówek oświatowych z Małopolski, jednak udział wzięły w nim 22 jednostki oświatowe. Uczestnicy projektu reprezentują dziesięć powiatów regionu.

Projekt składa się z pięciu etapów. Cztery z nich adresowane są do uczniów szkół podstawowych. Postawy proekologiczne wpajane są także wśród najmłodszych, poprzez wykonanie plakatu.

Konkurs pomimo warunków pandemicznych, cieszył się dużym zainteresowaniem, bo przyroda to nasze wspólne dobro, o które wszyscy musimy się troszczyć od najmłodszych lat, podziwiając jej piękno.

Ujęcia z drona: Informator Brzeski.

Share/Save/Bookmark
 
UWAGA! Uruchomiono nabór w drugiej części programu "Czyste Powietrze"
UWAGA! Uruchomiono nabór w drugiej części programu "Czyste Powietrze".

Czyste Powietrze - l i II czesc programu

W dniu 21.10.br. został uruchomiony nabór wniosków w drugiej części programu „Czyste Powietrze”, przygotowanej dla Polaków o niższych dochodach. Aby dostać wyższą dotację, nawet do 37 tysięcy złotych, na wymianę "kopciucha" i termomodernizację domu, potrzebne jest zaświadczenie o dochodach wydane przez gminę. Zaświadczenia o dochodach będą wydawane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borzęcinie na podstawie żądań składanych przez osoby zainteresowane aplikowaniem w drugiej części programu o uzyskanie podwyższonej bezzwrotnej dotacji. Żądanie można złożyć osobiście, przesłać pocztą albo przez platformę ePUAP. O wydanie zaświadczenia należy się zwrócić zgodnie ze swoim adresem zamieszkania.

Więcej informacji na temat programu http://czystepowietrze.gov.pl/wez-dofinansowanie/

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Radio RDN Małopolska: Informatyczny System Informacji Przestrzennej uruchomiono w Borzęcinie
Radio RDN Małopolska: Informatyczny System Informacji Przestrzennej uruchomiono w Borzęcinie .

To powinno ułatwić decyzje o inwestowaniu na terenie gminy, a nawet pomóc przy planowaniu wycieczek.

– Zawiera on informacje przydatne zarówno dla mieszkańców, przedsiębiorców, jak i urzędników – wylicza wójt Janusz Kwaśniak. – Mieszkańcy i przedsiębiorcy poprzez skorzystanie z systemu będą mogli zasięgnąć informacji o uzbrojeniu poszczególnych działek, o numerach tych działek, jak również o tym, czy znajdują się w planach zagospodarowania przestrzennego w naszym przypadku studium w terenach zabudowy mieszkaniowej, czy też pod działalność przemysłową, czy są działkami rolnymi.

Urzędnicy mają dostęp do szczegółowych danych, dotyczących m.in. własności terenu. W systemie znajdują się ponadto zdjęcia lotnicze oraz informacje turystyczne, udostępniane za pomocą dedykowanego portalu mapowego.

Co ważne dane są na bieżąco aktualizowane, a aplikacja może współpracować z innymi systemami informacji geograficznej dając możliwość korzystania z zawartych w niej danych.Jej zakup wraz z kompletem map kosztował 37 tysięcy złotych. Portal dostępny jest pod adresem: http://geoportal.borzecin.pl

Share/Save/Bookmark
 
Zagłosuj i weź udział w akcji „Pod biało-czerwoną” !
Zagłosuj i weź udział w akcji „Pod biało-czerwoną” ! .

Share/Save/Bookmark
 
Projekt "Pod Biało-Czerwoną" - zagłosuj na gminę Borzęcin
Projekt "Pod Biało-Czerwoną" - zagłosuj na gminę Borzęcin.

zaproszenie do akcji -pod Bialo-Czerwona-Coraz więcej miast i gmin bierze udział w projekcie "Pod Biało-Czerwoną", w którym można uzyskać środki na sfinansowanie budowy masztu i flagi. Jako, że głosowanie trwa do 11 listopada, wciąż jest czas na oddanie głosu na gminę Borzęcin. Zachęcamy do głosowania!
Zasady udziału w projekcie są proste. Wystarczy wejść na stronę: https://bialoczerwona.www.gov.pl/ i oddać swój głos. Głosować mogą wszyscy Mieszkańcy, również osoby niepełnoletnie. W polu "imię i nazwisko Lidera, który zachęcił Cię do oddania głosu" (pole nieobowiązkowe) można wpisać imię i nazwisko lidera, którym w gminie Borzęcin jest wójt Janusz Kwaśniak.

Liczba głosów wymaganych do uzyskania środków wynosi:

- gminy do 20 tys. mieszkańców - 100 głosów,
- gminy powyżej 20 tys. do 100 tys. mieszkańców - 500 głosów,
- gminy powyżej 100 tys. mieszkańców - 1000 głosów.

Organizatorami projektu są Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwo Cyfryzacji. Organizatorzy sfinansują 100% kosztów zakupu oraz montażu masztu z polską flagą z uwzględnieniem limitu kwoty w zależności od średnich cen rynkowych. Specyfikacja masztu w danej gminie zostanie dostosowana indywidualnie do warunków w danej gminie (wymagania techniczne zostaną określone na późniejszym etapie projektu).

Celem projektu "Pod Biało-Czerwoną" jest m.in. godne upamiętnienie zwycięstwa nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1920 roku oraz budowa wspólnoty i wzmocnienie idei zaangażowanego społeczeństwa obywatelskiego. Projekt realizowany jest pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, który weźmie udział w uroczystości podniesienia flag na maszt w trzech gminach, które osiągną największą procentowo liczbę głosów w stosunku do liczby mieszkańców.

Mieszkańcy, którzy chcą aktywnie wesprzeć inicjatywę, mogą zostać liderem w swojej gminie i stanąć na czele lokalnego komitetu wsparcia projektu, propagując wśród mieszkańców ideę powstania w gminie masztu z „Biało-czerwoną”. Liderzy mogą otrzymać od organizatora wsparcie techniczne i promocyjne. Oddając głos poparcia, mieszkańcy będą wpisywać imię i nazwisko lidera, który zachęcił ich do głosowania, a tym samym docenią jego zaangażowanie w projekt. Dla najaktywniejszych liderów przewidziano pamiątkowe upominki. Zainteresowani mogą zgłaszać się wypełniając ankietę na stronie https://www.gov.pl/web/bialoczerwona/zostan-liderem-w-swojej-gminie.

Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z Biurem Projektu "Pod biało-czerwoną" - Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Zachęcamy do udziału w konkursach. Atrakcyjne nagrody i upominki czekają!
Zachęcamy do udziału w konkursach. Atrakcyjne nagrody i upominki czekają!.

spis konkurs

Share/Save/Bookmark
 
UWAGA! Nowe zasady bezpieczeństwa. Od soboty, 24 października, cała Polska jest strefą czerwoną
UWAGA! Nowe zasady bezpieczeństwa. Od soboty, 24 października, cała Polska jest strefą czerwoną.

Od soboty, 24 października cała Polska będzie w czerwonej strefie epidemicznej - poinformował premier. Będą kolejne obostrzenia, m.in. nowe zasady dotyczące pracy szkół podstawowych.

Szef rządu poinformował na piątkowej konferencji prasowej, że cała Polska od soboty staje się strefą czerwoną. "Wszystkie te zasady, do których przyzwyczaili się ci mieszkańcy, którzy w strefie czerwonej żyją, mieszkają, pracują, uczą się, obowiązują na terytorium całej Rzeczpospolitej" - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Jak ogłosił, zajęcia w szkołach podstawowych w klasach od 4 do 8 będą odbywały się w trybie zdalnym po to, żeby zmniejszyć kontakty społeczne i natężenie ruchu w środkach komunikacji publicznej.

24.10 0bostrzeniaPonadto zawieszona będzie działalność sanatoriów, a zgromadzenia publiczne będą ograniczone do 5 osób spoza gospodarstwa domowego.

Nowe zasady bezpieczeństwa w Polsce od 24 października:

Edukacja, kultura, sport

- nauka w klasach 4-8 szkół podstawowych w trybie zdalnym,
- w godzinach 8-16 przemieszczanie się osób do 16 r.ż. pod opieką dorosłego,
- szkoły wyższe i ponadpodstawowe w trybie zdalnym,
- wydarzenia sportowe bez udziału publiczności,
- zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni.

Gospodarka

- zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia trwających turnusów,
- lokale gastronomiczne i restauracje – zakaz działalności stacjonarnej (jedynie na wynos i dowóz),
- 5 osób na 1 kasę w placówkach handlowych do 100 mkw,
- 1 osoba na 15 mkw w placówkach handlowych powyżej 100 mkw,
- w transporcie publicznym zajętych 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich.

Życie społeczne

- ograniczenie imprez, spotkań i zebrań oraz zgromadzeń publicznych do 5 osób spoza gospodarstwa domowego,
- ograniczenie przemieszczania się osób 70+ z wyłączeniem:
- wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego, sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego.

Share/Save/Bookmark
 
Zdalna Szkoła +. Kolejne komputery dla uczniów szkół z gminy Borzęcin
Zdalna Szkoła +. Kolejne komputery dla uczniów szkół z gminy Borzęcin.

IMG 6862Blisko 75 tysięcy złotych pozyskała gmina Borzęcin z programu „Zdalna Szkoła +” na zakup komputerów do zdalnego nauczania dla uczniów i nauczycieli szkół. Dzięki przyznanej dotacji zakupiono 33 laptopy, które w dniu 14 października br. trafiły do poszczególnych placówek oświatowych. Program „Zdalna Szkoła +” jest kontynuacją programu „Zdalna Szkoła”, w ramach którego w kwietniu br. do uczniów z gminy Borzęcin trafiło 41 laptopów zakupionych za kwotę 60 tysięcy złotych.

- Komputery mają służyć do powszechnej obecnie, w związku z pandemią COVID-19 zdalnej nauki on-line. O ich dystrybucji w szkołach decydują dyrektorzy, którzy mają wiedzę kto najbardziej potrzebuje wsparcia i komu należy wypożyczyć zestaw komputerowy – mówi Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin.

Zgodnie z przyjętą w ramach tego programu metodologią podziału środków, wysokość pomocy jaka jest przyznawana gminom, zależy od liczby uczniów, liczby rodzin wielodzietnych zamieszkujących na terenie gminy oraz liczby mieszkańców.

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Kurier Borzęcki: Bielcza. Rekordowe zawody biegowe
Kurier Borzęcki: Bielcza. Rekordowe zawody biegowe.

DSC 6961Za nami V edycja zawodów z cyklu Borzęcińska Dycha organizowanych na stadionie sportowym w Bielczy, gmina Borzęcin. Niezmienna od pierwszej edycji, stosunkowo łatwa trasa biegu, która wiedzie po terenach płaskich, głównie asfaltem, w sąsiedztwie terenów leśnych i zielonych zachęciła do przyjazdu i rywalizacji biegaczy z kilku województw: małopolskiego, podkarpackiego, dolnośląskiego, śląskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Dobre warunki atmosferyczne i bardzo dobre przygotowanie zawodów sprawiło, że wielu startujących pobiło swoje „życiówki”.

W biegu głównym na dystansie 10 kilometrów i 4-kilometrowej trasie nordic walking wystartowało łącznie 315 zawodniczek i zawodników. Organizatorzy przygotowali także specjalne – w zależności od wieku – dystanse, na których sportowo rywalizowały dzieci.

Zawody pod patronatem Wójta Gminy Borzęcin Janusza Kwaśniaka przygotowali: Stowarzyszenie Kępa Sport z Tarnowa oraz LKS Burzyn, przy współpracy jednostek OSP z gminy Borzęcin oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie. Projekt wsparło finansowo Województwo Małopolskie.

10-kilometrową trasę biegu najszybciej pokonał Aleksander Dragan z Kielc. – Nowy, wyśrubowany rekord wynosi od teraz 31 minut i 31 sekund – informuje Jarosław Makowiec ze Stowarzyszenia Kępa Sport. Drugi był Adrian Kijowski z Żabna (czas 34 minuty 10 sekund), któremu udało się obronić zeszłoroczny, srebrny medal i poprawić wynik o 1 minutę 49 sekund. Podium uzupełnił Michał Jamioł z Kielc (34 minuty 32 sekundy).

W zawodach rywalizowały także panie. Najlepszą była Sabina Jarząbek z Kielc z czasem 34 minuty 55 sekund (4. miejsce w kategorii OPEN). Kolejne miejsca zajęły Regina Kulka-Mnich z Ropy (38 minut 50 sekund) oraz Anna Jasiak z Woli Rzędzińskiej (39 minut i 48 sekund). – Udało się. Życióweczka poprawiona prawie o 2 min! Dzisiejszy czas dał mi III miejsce w open, a pierwsze w swojej kategorii! Jestem mega szczęśliwa i dziękuję za trzymanie kciuków mojej kochanej rodzince – komentowała po zawodach w portalu społecznościowym zadowolona Anna Jasiak.

DSC 6978Wśród uczestników nordic walking pierwszy na mecie zjawił się Marek Sokołowski z Rymanów-Zdroju, który trasę pokonał w czasie 23 minuty 25 sekund. Tuż za nim dotarli Michał Florek z Krakowa, (23 minuty 58 sekund) i Małgorzata Oleksyk z Ustrzyk Dolnych (24 minuty 3 sekundy). Niestety, ze względu na panującą pandemię covid 19 nie udało się zorganizować bardzo popularnego zawsze biegu rodzinnego.

Dzielnie na trasie walczyło pięciu biegaczy i jedna biegaczka z gminy Borzęcin. W tym roku nie udało im się zająć miejsca na podium. W kategorii M-1 (mężczyźni 16-29 lat) - Mateusz Obłąk z Borzęcina zajął 13. miejsce. W kategorii M-2 (mężczyźni 30-39 lat) pobiegli: Krzysztof Pagacz (12. miejsce), Karol Kozak (14. miejsce) i Damian Wojdak (20. miejsce) – wszyscy z Bielczy. W kategorii M-4 (mężczyźni 50+) Marek Wiśniewski z Borzęcina zajął 5. miejsce. W kategorii K-2 (kobiety 30-39 lat) startująca Ewelina Curyło z Borzęcina uplasowała się na 9. pozycji.

DSC 6915Dla wszystkich dzieciaków, które ukończyły swoje biegi pracownice GOK Borzęcin zorganizowały gry i zabawy. Poszły w ruch malowanki, a dzieci wspólnie z rodzicami tworzyli piękne dzieła. Dla rozruszania przygotowano kilka zabaw sprawnościowych, indywidualnych i grupowych. Najlepsi oczywiście otrzymali upominki.

Warto przypomnieć, że gmina Borzęcin jest także miejscem organizacji innych wydarzeń biegowych. W lipcu w Bielczy kilkaset osób uczestniczyło w odbywającym się po raz drugi Borzęcińskim Biegu Tytanów – pięciokilometrowej trasie z kilkunastoma bardzo wymagającymi przeszkodami. Ponadto, tegoroczny cykl zawodów biegowych w gminie Borzęcin miał otworzyć zaplanowany na koniec marca I Bieg Szlakiem Żołnierzy Niezłomnych z Gminy Borzęcin. Plany pokrzyżowała jednak pojawiająca się kilka dni wcześniej pandemia koronawirusa.

(pio)

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Gmina Borzęcin. Zmodernizowano drogi dojazdowe do pól
Gmina Borzęcin. Zmodernizowano drogi dojazdowe do pól.

DSC 8030Ponad 97 tysięcy złotych dotacji pozyskała gmina Borzęcin z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego na modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Dzięki pozyskanemu wsparciu, jak również środkom pochodzącym z budżetu gminy Borzęcin zmodernizowano cztery drogi w miejscowościach Borzęcin, Przyborów i Waryś. Łączny koszt realizowanych prac zamknął się kwotą 170 tysięcy 945 złotych.

– Od wielu lat prowadzimy prace związane z modernizacją dróg dojazdowych do gruntów rolnych, a ich stan ulega systematycznej poprawie. Służą one nie tylko transportowi rolnemu, ale niejednokrotnie są wykorzystywane przez cyklistów czy pieszych, jako trasy rowerowe czy ścieżki do uprawiania nordic walking - mówi Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin.

Modernizacja dróg dojazdowych do pól prowadzona jest w gminie Borzęcin w dwóch technologiach, z wykonaniem nawierzchni z masy mineralno – asfaltowej i nawierzchni z tłucznia kamiennego. W roku bieżącym nową nawierzchnię bitumiczną położono na dwóch drogach: drodze Zastawie w Przyborowie (275 metrów) oraz drodze zlokalizowanej na działce nr 228 w Warysiu (170 metrów). W ciągach obydwu dróg, oprócz wykonania masy mineralno – asfaltowej wraz z podbudową, uzupełniono pobocza.
Nawierzchnię z tłucznia kamiennego wykonano z kolei na 850-metrowym odcinku drogi „Stucze” w Borzęcinie oraz 100-metrowym odcinku drogi „Przedewsie” w Przyborowie.

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Ruszyła renowacja cmentarzy wojennych w Borzęcinie i w Bielczy
Ruszyła renowacja cmentarzy wojennych w Borzęcinie i w Bielczy.

DSC 7948Dnia 1 i 6 października br. Gmina Borzęcin podpisała umowy z wyłonionymi w wyniku przetargu wykonawcami na renowację cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej nr 266 w Borzęcinie i nr 270 w Bielczy. Prace renowacyjne w Borzęcinie przeprowadzi firma Usługi Remontowo - Budowlane Grzegorz Dziedzic z Tarnowa. Koszt robót, zgodnie z zawartą umową zamyka się kwotą 123 tysięcy złotych brutto. Z kolei renowację cmentarza w Bielczy za kwotę 42 tysiące 699 złotych brutto wykona Firma Remontowo - Budowlana Halina Ciszek z Koszyc Wielkich. Termin zakończenia prac na obydwu cmentarzach upływa 20 listopada br. Na realizację zadań gmina Borzęcin pozyskała dofinansowanie w ramach programu „Groby i cmentarze wojenne w kraju” ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

- Od lat zabiegaliśmy o środki finansowe, które pozwoliłyby zrealizować niezbędne prace konserwatorskie na tych nekropoliach wojennych. Mimo, że na bieżąco dbają o te cmentarze uczniowie miejscowych szkół, to jednak ząb czasu odcisnął na poszczególnych mogiłach swoje piętno. Dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykonane zostaną kompleksowe prace renowacyjne, przywracające pierwotny kształt i stan obiektów – mówi Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin.

Na terenie gminy Borzęcin znajduje się pięć cmentarzy wojennych, będących świadectwem starć armii Austrii, Prus i Rosji podczas I wojny światowej. Pochowani są na nich żołnierze, którzy zginęli w latach 1914 - 1915 podczas walk toczonych pomiędzy Rabą a Dunajcem. W Bielczy i w Borzęcinie spoczywa łącznie 127 żołnierzy armii austro-węgierskiej, rosyjskiej i niemieckiej. Nekropolia wojenna w Borzęcinie znajduje się na cmentarzu parafialnym. Kwatera, zaprojektowana przez Roberta Motke, składa się z 32 grobów oznaczonych betonowymi stellami z krzyżami oraz emaliowanymi tabliczkami, na których widnieją nazwiska 76 poległych. Również na cmentarzu parafialnym w Bielczy znajduje się kwatera wojskowa, w której pochowano 51 żołnierzy.

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Strefa Aktywności Gospodarczej w Borzęcinie coraz bliżej
Strefa Aktywności Gospodarczej w Borzęcinie coraz bliżej.

DSC 7951W dniu 30 września br., w wyniku przeprowadzonej procedury przetargowej Gmina Borzęcin podpisała umowę na budowę Strefy Aktywności Gospodarczej w Borzęcinie-Borku. Przedmiotem zamówienia realizowanego przy udziale środków Unii Europejskiej w ramach osi priorytetowej 3 Przedsiębiorcza Małopolska, działanie 3.1 Strefy aktywności gospodarczej, poddziałanie 3.1.2 Strefy aktywności gospodarczej – SPR jest zaprojektowanie i wykonanie inwestycji polegającej na budowie infrastruktury niezbędnej do prowadzenia działalności gospodarczej w obszarze objętym SAG. Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe z siedzibą w Dębicy. Koszt realizacji zadania, zgodnie z zawartą umową zamyka się kwotą 4 miliony 902 tysiące 547 złotych brutto, a termin jego wykonania upływa 31 maja 2022 roku.

Zakres inwestycji obejmuje: wykonanie projektu wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę, prace przygotowawcze, w tym oczyszczenie terenu i przebudowę linii telekomunikacyjnej, budowę kanalizacji opadowej, kanalizacji sanitarnej wraz z podłączeniem do działek, budowę pompowni i oczyszczalni ścieków, budowę sieci wodociągowej, sieci oświetlenia ulic oraz słupów oświetleniowych LED, szafy sterującej i oświetlenia przejścia dla pieszych, dróg wewnętrznych z ciągiem pieszym, placem do zawracania, przepustami oraz zjazdami do działek oraz 2 pylonów informacyjnych.

- To priorytetowa inwestycja dla samorządu gminy Borzęcin w bieżącej kadencji. Uzbrojenie Strefy Aktywności Gospodarczej stworzy warunki do realizacji inwestycji związanych z budową zakładów produkcyjno – usługowych przez zainteresowanych przedsiębiorców. W konsekwencji tych działań powstanie kilkaset nowych miejsc pracy, a budżet gminy Borzęcin zyska dodatkowe dochody z tytułu podatków lokalnych oraz udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych – komentuje Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin.

Warto dodać, że wszystkie działki inwestycyjne w SAG Borzęcin znalazły już swoich nabywców, a 8 przedsiębiorców przygotowuje się do realizacji swoich inwestycji.

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
UWAGA! Przerwa w dostawie wody w miejscowości Łęki
UWAGA! Przerwa w dostawie wody w miejscowości Łęki.

csm brak wody 975853b83e1Urząd Gminy Borzęcin informuje, że w związku z awarią sieci wodociągowej nastąpi przerwa w dostawie wody na terenie miejscowości Łęki w dniu 22.10.2020 r. w godzinach od 8:00 do około 14:00.
Za utrudnienia z tym związane przepraszamy...

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
IPmap, dane przestrzenne Gminy Borzęcin na wyciągnięcie ręki - zachęcamy do korzystania
IPmap, dane przestrzenne Gminy Borzęcin na wyciągnięcie ręki - zachęcamy do korzystania.

Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców i przedsiębiorców, w Urzędzie Gminy Borzęcin wdrożono nowoczesny System Informacji Przestrzennej SIP autorstwa firmy INSPE-PROJEKT Sp. z o.o. z Tarnowa.

Wdrożony system pod nazwą IPmap pozwala na udostępnianie wszystkim zainteresowanym, informacji geograficznej z zakresu planowania przestrzennego, ewidencji gruntów, zdjęć lotniczych, numeracji adresowej, sieci dróg, sieci uzbrojenia terenu, informacji turystycznej za pomocą dedykowanego portalu mapowego. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych mechanizmów analitycznych i integracyjnych, wdrożona aplikacja pozwala na przetwarzanie oraz bieżące aktualizowanie informacji przestrzennej gromadzonej w poszczególnych referatach urzędu, co w efekcie usprawnia proces podejmowania kluczowych decyzji.

Aplikacja zapewnia kompleksową obsługę wewnętrznych procesów w urzędzie, wspomaga obsługę mieszkańców i przedsiębiorstw oraz wspiera komunikację między interesantami a pracownikami urzędu. System pozwala na korzystanie z informacji przestrzennej w ramach tzw. publicznych usług danych przestrzennych co czyni go otwartym na inne systemy informacji geograficznej dając możliwość korzystania z zawartych w nich innych dziedzinowych danych przestrzennych.

Portal dostępny jest pod adresem: http://geoportal.borzecin.pl

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
"Pod Biało-Czerwoną" - zostań liderem w swojej gminie
"Pod Biało-Czerwoną" - zostań liderem w swojej gminie.

1460x616
Chcesz aktywnie wesprzeć inicjatywę „Pod biało-czerwoną”? Zgłoś się i zostań liderem w swojej gminie. Stań na czele lokalnego komitetu wsparcia projektu i propaguj wśród mieszkańców Twojej miejscowości ideę powstania w gminie masztu z „Biało-czerwoną”.

Sukces przedsięwzięcia mogą zapewnić tylko mieszkańcy. To oni będą oddawać głosy poparcia, a po ich zebraniu na ich podstawie będą przekazywane środki na realizację projektu. Liderom oferujemy wsparcie techniczne i promocyjne. W zamian oczekujemy zaangażowania i pasji w działaniu.

Oddając głos poparcia mieszkańcy będą wpisywać imię i nazwisko lidera, który zachęcił ich do głosowania, a tym samym docenią jego zaangażowanie w projekt. Najbardziej aktywnych uhonorujemy upominkami, pamiątkowymi dyplomami i nagrodami.

Wyślij zgłoszenie na lidera

Share/Save/Bookmark
 
Dokonałeś samospisu? Weź udział w loterii i zdobądź jedną z setek nagród
Dokonałeś samospisu? Weź udział w loterii i zdobądź jedną z setek nagród .

Przechwytywanie copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy

Share/Save/Bookmark
 
Powszechny Spis Rolny 1.09-30.11.2020. Jak się spisać?
Powszechny Spis Rolny 1.09-30.11.2020. Jak się spisać?.

Do dnia 30 listopada br. trwa Powszechny Spis Rolny. UWAGA! Udział w nim jest obowiązkowy. Kto podlega spisowi?
Spis jest prowadzony w gospodarstwach indywidualnych oraz w gospodarstwach rolnych osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej. W przypadku gospodarstw rolnych osób fizycznych (gospodarstwa indywidualne) spisem rolnym objęte są wszystkie gospodarstwa rolne o powierzchni 1 ha użytków rolnych i więcej, a także gospodarstwa o powierzchni poniżej 1 ha użytków rolnych prowadzące działy specjalne produkcji rolnej.

Zobacz jak możesz się spisać >>>

PSR2020 jak sie spisac

Share/Save/Bookmark
 
UWAGA! Od soboty, 17 października br. nowe zasady bezpieczeństwa w strefie żółtej i czerwonej
UWAGA! Od soboty, 17 października br. nowe zasady bezpieczeństwa w strefie żółtej i czerwonej.

123

Share/Save/Bookmark
 
Gmina Borzęcin partnerem kampanii "Małopolska Przyjazna Pszczołom"
Gmina Borzęcin partnerem kampanii "Małopolska Przyjazna Pszczołom".

W dniu 1 października 2020 r. Gmina Borzęcin zawarła porozumienie ze Stowarzyszeniem MANKO z siedzibą w Krakowie o partnerstwie w ramach projektu „Małopolska Przyjazna Pszczołom”, współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. W ramach porozumienia udostępniono 4,90 ha terenu w celu wykonania bezpłatnego podsiewu i zasadzenia roślin miododajnych.

Projekt „Małopolska Przyjazna Pszczołom” realizowany przez Stowarzyszenie MANKO w Krakowie, obejmuje działania w zakresie:
- edukacji mieszkańców województwa małopolskiego w zakresie roli pszczół w środowisku naturalnym, potrzeby ochrony oraz dobrych praktyk służących zapylaczom,
- promocji pszczelarstwa jako tradycyjnej formy gospodarowania na obszarach wiejskich,
- zasiewu na terenie Małopolski rodzimych roślin miododajnych.

121489905 2860678030870629 5104986489164009860 o

Share/Save/Bookmark
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 270
© 2011 Oficjalny Portal Gminy Borzęcin
designed by Mariusz Zawistowicz, Coded by Rafał Bakalarz

Zgodnie z Art.173 ust.4, pkt.3 informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym portalu, dostosowania ich do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, jak również dla celów statystycznych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszych serwisów internetowych, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies.
polityka cookies.

Akceptuje cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information