Tegoroczny Festiwal „TARNOWIANIE - święto ludzi stąd” organizowany przez Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie był areną, na której główną rolę odgrywał nasz znakomity poeta Józef Baran. Piszę nasz, bo wiadomo, że rodem z Borzęcina, choć jest uznawany za jednego z ważniejszych współczesnych polskich poetów. Wiersze Barana są publikowane w wielu antologiach krajowych i zagranicznych, co świadczy o ich popularności i znaczeniu w edukacji literackiej. Jego poezja znajduje się w programach szkolnych i była tematem maturalnym z języka polskiego. Wielu krytyków literackich i czytelników docenia ich prostotę, a jednocześnie głębię przekazu. Twórczość jest ceniona za głębokie refleksje nad życiem, naturą i ludzkimi emocjami.
W sobotę 14 września br. miłośnicy tej poezji mieli swoje święto. Spędzili wyjątkowy wieczór w towarzystwie Józefa Barana oraz Anny Dymnej - recytującej jego wiersze, jednej z najwierniejszych fanek poezji Barana i Krzysztofa Orzechowskiego - polskiego aktora, reżysera i scenarzysty. Spotkanie poprowadził Łukasz Maciejewski, polski krytyk filmowy i teatralny. Jak widać, obsada doborowa. Wśród publiczności było także kilkanaście osób z gminy Borzęcin, w tym rodzina Poety.
Ponadgodzinne spotkanie wypełnione było wspaniałymi interpretacjami znakomitych aktorów i samego Barana. Były wiersze te najbardziej znane, ale i zupełnie nowe, powstałe na przestrzeni ostatnich 50 lat, również te z ostatnich miesięcy. Znakomicie się tego słuchało, a przekazywane emocje pozostawały na długo w głowie i sercu. Jednym słowem – poetycka uczta artystyczna.
Kolejnego dnia – niedziela – to już gala finałowa Festiwalu Tarnowianie, który stanowi cykl spotkań, rozmów i inicjatyw, łączy ze sobą różne dyscypliny naukowe, dziedziny sztuki, aktywności i osobowości. Wspólnym mianownikiem wszystkich działań są LUDZIE.
Podczas wydarzenia wręczono nagrody wyróżniającym się postaciom z Tarnowa i Regionu. Główną statuetkę w ramach festiwalu otrzymał Józef Baran. Była znakomita kilkunastominutowa laudacja w wykonaniu profesora Wojciecha Ligęzy - jednego z najlepszych znawców poezji, polskiego historyka literatury, eseistę i krytyka literackiego, specjalizującego się w historii literatury polskiej XX wieku. Okolicznościowe bukiety kwiatów wręczyli organizatorzy wydarzenia (Centrum Sztuki Mościce) z dyrektor Anną Chmurą na czele oraz reprezentujący gminę Borzęcin wójt Paweł Kułak.
Zwieńczeniem wieczoru był koncert muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry RONDINE w rozszerzonym składzie. Było pięknie.
Wręczenie statuetek poprzedził jeden z wierszy Józefa Barana, który mógłby być mottem tarnowskiego festiwalu:
można być w kropli wody światów odkrywcą można wędrując dookoła świata przeoczyć wszystko" / "Światy", J. Baran/
Drogi Józefie, Możemy się tylko cieszyć, że Borzęcin ma tak znakomitego Ambasadora, a polska poezja tak znakomitego Poetę! Jesteśmy z Ciebie dumni! Pisz, twórz, spotykaj się z nami jak najdłużej!
Piotr Kania Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie
|