Środa, 24 kwietnia 2019 r. | imieniny: Aleksandra, Horacego

Powyborcze refleksje. Gorzka lekcja lokalnego patriotyzmu PDF Drukuj Email
Powyborcze refleksje. Gorzka lekcja lokalnego patriotyzmu.

glosDrodzy Mieszkańcy Gminy Borzęcin! Pozwólcie, że wrócę do wyborów samorządowych i podzielę się z Wami kilkoma gorzkimi refleksjami. Uważam, że powinienem o tym publicznie mówić, bo przecież miernie zdaliśmy egzamin z demokracji i bardzo słabo zamanifestowaliśmy swój patriotyzm.
Po pierwsze frekwencja. Ta, odnotowana w gminie Borzęcin należy do najniższych w województwie i jest najniższą w powiecie brzeskim. Do urn udało się 3027 spośród 6812 uprawnionych do głosowania wyborców, co stanowi 44,44 %, przy średniej dla powiatu 53,12 %, dla województwa 55,27 % i dla kraju 54,96 procent. Na nic zdały się apele o liczny udział w wyborach. Oczywiście, Serdeczne Podziękowania, należą się tym, którzy spełnili swój obywatelski obowiązek, ale większość - przykro to mówić - zawiodła.
Po drugie, wynik wyborów do powiatu. Niestety, ale ze względu m.in. na niską frekwencję, żaden z kandydujących do rady powiatu mieszkańców gminy Borzęcin nie uzyskał w okręgu wyborczym obejmującym gminy Borzęcin i Szczurowa mandatu radnego. To sytuacja bez precedensu, nie mająca nigdy miejsca w historii! Zawsze reprezentowało nas, w zależności od kadencji 2-3 radnych stąd. Tym razem pełną pulę mandatów (4 radnych), wywalczyli kandydaci z gminy Szczurowa i to oni będą reprezentować wyborców z okręgu, w tym mieszkańców gminy Borzęcin w Radzie Powiatu Brzeskiego.
Pytacie jak to się mogło stać? Otóż przyczyny są proste. W gminie Borzęcin, jak wspomniałem powyżej, do urn udało się 3027 mieszkańców na 6812 uprawnionych do głosowania (frekwencja 44,44 %), w gminie Szczurowa 3821 mieszkańców na 7775 uprawnionych do głosowania (frekwencja 49,14 %). Mieszkańcy Naszej Gminy licznie zagłosowali na kandydatów z... gminy Szczurowa, którzy w gminie Borzęcin uzyskali 884 głosy. Mieszkańcy gminy Szczurowa, pewnie w poczuciu patriotyzmu lokalnego nie byli już tak szczodrzy w stosunku do kandydatów z gminy Borzęcin, oddając na nich - na swoim terenie - tylko 372 głosy.
Najbliżej zdobycia mandatu byli: Robert Gładysz z Bielczy oraz Anna Rogóż z Borzęcina. Zabrakło niewiele. W pierwszym przypadku - 42 głosy, w drugim - 44.

Po trzecie, patriotyzm lokalny. W wyborach, mimo apeli, aby do Rady Powiatu i Sejmiku Województwa Małopolskiego głosować na ludzi stąd, „bo to oni stanowią gwarancję dbałości i troski o należytą realizację zadań i rozwój infrastruktury w miejscu, z którego się wywodzą i w którym mieszkają”, w dużej mierze głosowaliśmy na kandydatów spoza naszej gminy. Niektórzy z nich, nigdy w gminie Borzęcin nie byli i nigdy, co wynika z dotychczasowego doświadczenia tutaj nie przyjadą. No chyba, że po to, aby zawiesić i pozbierać wyborcze banery.
Należy więc zadać pytanie, jak mają reprezentować nasze interesy, skoro nie znają ani lokalnych problemów, ani Waszych oczekiwań. No jak?

Reasumując, trzeba powiedzieć, że wypadliśmy słabo, bardzo słabo. Nie mamy radnego z gminy Borzęcin w Radzie Powiatu, ani też, jak to było w upływającej kadencji 2014 - 2018 reprezentanta w Sejmiku Województwa Małopolskiego. A to były ważne i znaczące głosy, zarówno na forum powiatu, jak i województwa, głosy w Waszym Imieniu i na rzecz Waszych Spraw.

Janusz Kwaśniak
Wójt Gminy Borzęcin

Share/Save/Bookmark
 
© 2011 Oficjalny Portal Gminy Borzęcin
designed by Mariusz Zawistowicz, Coded by Rafał Bakalarz

Zgodnie z Art.173 ust.4, pkt.3 informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym portalu, dostosowania ich do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, jak również dla celów statystycznych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszych serwisów internetowych, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies.
polityka cookies.

Akceptuje cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information